.
photo bg

Fot. Shutterstock

Graj online, korzystaj z aplikacji, oglądaj filmy w nowej jakości, pobieraj duże pliki. 5G wkracza na nowy poziom i staje się właśnie jeszcze szybsze. Dzięki nowym częstotliwościom, z których mogą korzystać nadajniki, znikają kolejne bariery w szybkości i pojemności sieci. Co to oznacza w praktyce? Odpowiedzią jest 5G jakości Orange. Sprawdź, jak wiele zmienia w codziennych sytuacjach.

Technologia 5G nie jest w Polsce nowością, bo mniej więcej od czterech lat użytkownicy smartfonów mogą korzystać z jej dobrodziejstw. W Orange od 2020 roku 5G działa na częstotliwości 2100 MHz współdzielonej między 5G i 4G.
Dziś w zasięgu 5G sieci Orange jest już 22,3 mln osób, czyli 60 proc. mieszkańców kraju. W tym aspekcie użytkowników czeka jednak przełom.

Orange jest bowiem jedną z firm, której przyznano nowe częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. A sprawiają, że termin ”5G” w praktyce zyska zupełnie nowe znaczenie.

Klienci Orange mogą się o tym przekonać, bo nadajniki na nowych częstotliwościach już działają m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu i Bydgoszczy. Stopniowo będą dołączać kolejne miasta i miejscowości.
photo bg

Fot. Shutterstock

Dlaczego to taka rewolucja i czym jest właściwie to 5G

fto art
Zacznijmy od podstawowych informacji. 5G, czyli telefonia komórkowa piątej generacji, stanowi milowy krok w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Jest to zaawansowana technologia, która zapewnia znacznie wyższe prędkości transferu danych, niższe opóźnienia i większe pojemności sieci.

W porównaniu do poprzednich generacji, takich jak 4G LTE, 5G oferuje nie tylko lepszą jakość połączeń, internetu, większą niezawodność, ale umożliwia rozwój wielu branż i technologii, które wykorzystują dostęp do sieci.
photo bg

Fot. Materiały promocyjne Orange

Różnice między 5G a 4G w praktyce

5G zapewnia wyższe prędkości transferu danych. Teoretyczne maksymalne prędkości 5G mogą sięgać 20 gigabitów na sekundę, co pozwala na pobieranie i przesyłanie dużych plików w krótkim czasie. Limit LTE to 1 Gb/s, choć w realnych warunkach prędkości nie są aż tak wysokie.

W praktyce w technologii 5G z wykorzystaniem nowego pasma częstotliwości już dziś każde z urządzeń może uzyskać nawet ponad 1Gb/s. Na niezawodność usług ma wpływ także to, w jaki sposób jest zbudowana sieć danego operatora. Np. w sieci Orange, ponad 90% stacji z 5G jest podłączonych do sieci po światłowodzie. 5G wykorzystuje ten potencjał do maksimum.
fto art

Fot. Shutterstock

photo bg

Fot. Shutterstock

5G oferuje znacznie większą pojemność sieci w porównaniu do 4G

To znaczy, że 5G może obsługiwać większą liczbę jednoczesnych użytkowników i urządzeń. A jednocześnie dzięki większej niż LTE przepustowości jest doskonałą odpowiedzą na rosnące zapotrzebowanie na szerokopasmową komunikację. Niemniej ważne jest, że LTE jest w stanie obsługiwać 100 tys. urządzeń na kilometr kwadratowy. Nowa 5G – aż milion. Co istotne, pozwala to na rozwój Internetu Rzeczy, opartego na ogromnej liczbie współpracujących ze sobą urządzeń, czujników np. na potrzeby inteligentnych miast.
Opóźnienie, znane również jako czas odpowiedzi (latency), w sieci 5G jest znacznie niższe niż w sieci 4G. Teoretycznie, opóźnienie w sieci 5G wynosi zaledwie 1 milisekundę. LTE – 10 ms. To kluczowe dla aplikacji, urządzeń czy procesów, wymagających szybkiej reakcji w czasie rzeczywistym, takich jak autonomiczne pojazdy, w rolnictwie, rozwój inteligentnych miast, czy w medycynie.

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika – gry, transmisje wideo, telekonferencje. Niskie opóźnienie w sieci 5G umożliwia również bardziej płynne strumieniowanie wideo, transmisje na żywo i interakcję w czasie rzeczywistym.
photo bg

Fot. Shutterstock

Czas pobierania filmu w sieci 5G

fto art

Fot. Shutterstock

Czas pobierania plik o rozmiarze 1GB w sieci 5G zależy od wielu czynników, takich jak prędkość połączenia, obciążenie sieci czy jakość sygnału. Przy założeniu optymalnych warunków, pobranie pliku o rozmiarze 1GB w sieci 5G może zająć zaledwie kilka sekund. LTE potrzebuje na to samo kilku minut.

W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na wysokiej jakości streaming. Szybkie transfery danych i niskie opóźnienia w technologii 5G umożliwią płynne odtwarzanie treści w wysokiej rozdzielczości, eliminując problemy z buforowaniem i poprawiając ogólne wrażenia z oglądania. W dobie serwisów VOD oferujących filmy i seriale w jakości 4K ta prędkość ma kluczowe znaczenie.
photo bg

Fot. Shutterstock

5G - co przed nami?

Nowa technologia będzie się rozwijać i już wkrótce standardem będzie sieć 5G Stand Alone – która będzie działać całkowicie niezależnie od sieci wcześniejszych generacji. Przełoży się to na jeszcze lepsze parametry transmisji danych, większą pojemność oraz ultraniskie opóźnienia. Możliwe też będzie wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i prywatności użytkowników, m.in. poprzez zastosowanie dodatkowych certyfikatów uwierzytelniających, czy szyfrowanie .

Docelowo 5G umożliwi też tworzenie tzw. prywatnych sieci na potrzeby konkretnych odbiorców. To ważne w przypadku m.in. dużych firm. Możliwe będzie tworzenie wirtualnych sieci w ramach jednej fizycznej infrastruktury. Dzięki temu, operatorzy mogą dostosować jej parametry, takie jak przepustowość, opóźnienie czy bezpieczeństwo, do oczekiwań klienta. 5G pozwala na tworzenie sieci dla różnych sektorów, takich jak przemysł, transport czy służba zdrowia, co umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów sieciowych i zapewnienie wysokiej jakości usług.

Materiał promocyjny marki Orange.
fto art

Fot. Shutterstock

reklama